21 vendet që duhet të vizitoni në 2018, prestigjozët botërorë sugjerojnë edhe Shqipërinë!

527

Jeni duke kërkuar vende për aventurën tuaj të ardhshme? Zgjedhjet kryesore të redaktorëve të National Geographic cdo t’ju sugjerojnë shtigje të reja, duke shijuar ushqimet lokale dhe duke parë kafshë të egra të gjalla në mbarë botën.

1.Harar, Ethiopia 

Qyteti më befasues në Afrikën Lindore. “Qyteti i Shenjtorëve” krenohet me 82 xhami, si dhe birrën më të mirë të Etiopisë, një khat më të fortë (një bimë narkotike kudo) dhe një kafe të cilësisë së lartë.

 

 

 

 

2.Provinca e Jujuy, Argjentinë

E vendosur në veriun më të largët të Argjentinës, Jujuy është shtëpia e Trashëgimisë Botërore Quebrada de Humahuaca. Lugina e ngushtë është e mbuluar me grupe shkëmbore me ngjyra të hartuara gjatë mijëvjeçarëve që i përngjajësojnë yjeve.

3. Tbilisi, Gjeorgji

Ndërtesa ‘të gjalla’ krijojnë qytetin intrigues të Tbilisit. Zhvillimi po riorganizon kryeqytetin e Gjeorgjisë me një ritëm marramendës. Përvojat tradicionale gjeorgjiane – banjot 24-orëshe të Squfurit, dumplings me mish të ndezur dhe mikpritjen legjendare të banorëve të vendit – këmbëngulin në Tbilisi të Vjetër të çorganizuar disarmingly.

4.Sydney, Australi

Një investim prej 273 milionë dollarë, i nisur në maj 2016, ka transformuar brendësinë e Shtëpisë së Operës të Sidneit. Investimet përfshijnë akustikë më të avancuar, një hyrje miqësore dhe teatri i rinovuar Joan Sutherland, i cili u rihap në dhjetor. Shtëpia e Operës përfshin një mijë dhoma dhe ka mbi një milion pllaka.

5. Oaxaca, Meksikë

Turistët janë të mirëpritur në 2018-ën për tu njohur më shumë me shtetin e Meksikës dhe për të parë nga afër ngjyrat e pasura të Oaxacas. Tekstilet më të lakmuar Oaxaca janë të punuara me fije ngjyrë vjollce të ngjyrosura në kërmill.

6.Vjenë, Austri

7.North Shore, Oahu, Hawaii

8. Malmö, Sweden

9.Jordan Trail

10. Dublin, Ireland

11.Madagascar

12.Santiago, Chile

13.Phnom Penh, Cambodia

14.Cleveland, Ohio

15.Tétouan, Morocco

16.Seoraksan National Park, South Korea

17. Albania

18.San Antonio, Texas

19.Labrador, Canada

20.Friesland, Netherlands

21.Ruaha National Park, Tanzania

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here