Gazetarët mund të hasin pengesa në botë, por ka shumë arsye për optimizëm

Dita Botërore e Lirisë së Shtypit – prodhuesit dhe konsumatorët e lajmeve ndalen për të reflektuar mbi gjendjen e mediave në botë. Këtë vit,...

Për nëntë gazetarët që u vranë në Afganistan

Të paktën nëntë gazetarë u vranë. Të masakruar në shërbim. Të vrasësh civilë është krim lufte. Por kush i përmbahet kësaj – në Siri,...

Universitarë, nuk është thjesht çështje pagash!

Si anëtar i Forumit për liritë akademike dhe autonominë universitare, lyp mbështetjen e të gjithë universitarëve kudo qofshin për këtë deklaratë! Nuk është thjesht çështje...

“Shqipëria, perla ‘sekrete’ e Europës”

Europa nuk ka shumë sekrete të mbetura. Por, një prej të fundit është Shqipëria. Lideri komunist, Enver Hoxha, që vdiq në vitin 1985, kishte mbyllur vendin...

Pica perfekte? 10 gabimet që duhet të shmangni

Te gjithe keni provuar të përgatisë pica në shtëpi. Ndoshta disa ende nuk janë të kënaqur me picën që përgatisin, kështu që në fund preferojnë...

Pse populli ynë nuk duhet të protestojë kurrë më!

Nga: Enkel Xhangoli Të protestosh në Shqipëri nuk do të thotë të luftosh të drejtën dhe as idealin tënd si qytetar i një vendi demokratik,...

Që të mos bjerë më “telefoni” i Sigurimit të Shtetit

Nga Astrit Patozi Këtë Kozma Janon, kandidat për KLP, i cili e paska pasur pseudonimin "Telefoni", nuk kam nga ta njoh, por nuk është vetëm...

Po na vrasin o vajza!

Nga Marsida Simo E diela u përgjak si të ishte një ditë e zakonshme e shekulllit të kaluar. As në këtë ditë të bekuar, krimi...

Ulqini, i etur për hapësira publike

Nëse do bëja një vështrim mbi gjendjen në qytetin tim nuk i shmangen dot çështjes së mungesës së sistemimit dhe keq menaxhimit të hapësirave...

Hapet ura më e gjatë prej xhami në botë. Ndodhet në Kinë

Në Hebei, në Kinë u hap ura më e gjatë në botë prej xhami. E shtrirë mes dy malesh në zonën e Hongyagu, ura...

Rrjetet Sociale

624FansLike
0FollowersFollow
4FollowersFollow
- Advertisement -

Te rejat

Tërmeti në Durrës, Meta: Duhet bashkëpunim institucional

Presidenti, Ilir Meta, udhëtoi mbrëmjen e sotme drejt Durrësit,  aty ku ishte dhe epiqendra e tërmetit që goditi vendin pasditen e sotme. Rreth orës 17:24,...