Dhunë dhe kaos në Hong Kong, protestuesi i shkul veshin me dhëmbë politikanit

Pesë persona janë plagosur në një sulm me thikë në vendin ku po zhvillohej një protestë pro-demokracisë në Hong Kong.

Sulmi ndodhi në qendrën tregtare Cityplaza në rrethin Tai Koo në ishullin Hong Kong. Autoriteti lokal i spitalit tha se katër burra dhe një grua u plagosën, dy nga të cilët në gjendje kritike.

Njëri nga të plagosurit, një këshilltar lokal, e kishte veshin e kafshuar pjesërisht nga një protestues ende i paidentifikuar, i cili u nënshtrua nga kalimtarët në qendër.

Dëshmitarët thanë se protestuesi mbante edhe një thikë pas debatit me politikanin I kafshon veshin këtij të fundit.

Këshilltari lokal, Andrew Chiu Ka-yin, raportohet se ishte duke u përpjekur për të parandaluar sulmuesin të largohej nga vendi i ngjarjes kur burri kafshoi një pjesë të veshit. Dëshmitarët thanë që sulmuesi ishte rrahur keq nga kalimtarët që ndërhynë, përpara se policia të arrestonte burrin.

Një prej të plagosurve, një grua, i tha South China Morning Post se i dyshuari nxori thikë pas një grindjeje me motrën dhe burrin e saj, të cilët gjithashtu u plagosën. Hong Kong Free Press raportoi se ai sulmues ishte një mbështetës pro-Pekinit në gjuhën mandarine.

Hong Kongu ka provuar pesë muaj demonstrime të dhunshme nga aktivistë pro-demokracisë, të cilët së pari dolën në rrugë për të protestuar kundër një projekt-ligji që do të lejonte ekstradimin në territorin e Kinës, por evoluar në një revoltë më të gjerë kundër mënyrës së administrimit të Hong Kongut Pekin.

 

Vala e protestave pro-demokracisë vazhdoi këtë fundjavë, ditë pasi një aktivist i profilit të lartë, Joshua Wong, u ndalua të garonte në zgjedhjet lokale. Policia gjuajti gaz lotsjellës të Dielën në turmat e demonstruesve në periferinë lindore të Taikoo Shing, shtëpi në Cityplaza ku ndodhi goditja me thikë.

Udhëheqësit e Kinës sinjalizuan javën e kaluar se po përgatiteshin të ndryshonin mënyrën e administrimit të kontinentit Hong Kong.

Shen Chunyao, drejtori i Komisionit të Ligjit Hong Kong, Macau dhe Ligji Themelor, u tha gazetarëve se zyrtarët po shikonin mënyra për të “përsosur” sesi u emërua dhe u largua shefi ekzekutiv i Hong Kongut.

Muajin e kaluar, udhëheqësi i një prej grupeve më të mëdha pro-demokracisë së Hong Kongut u dërgua në spital pasi u sulmua, siç duket me çekiçë. Fotografitë në mediat sociale treguan Jimmy Sham të Frontit Civil të Drejtave të Njeriut të shtrirë në rrugë, e të mbuluar me gjak.

Nga spitali, aktivisti tha se “mbeti i përkushtuar ndaj idealit të mos-dhunës”.

Imazhet dhe pamjet e incidentit u përhapën shpejt nëpër platformat e mediave sociale. Burri që bëri kafshimin u nënshtrua nga një turmë, e cila më pas e rrahu, duke përdorur objekte metalike.

Kjo ndodhi në një qendër tregtare ku me ndërhyrjen e policisë në ndjekje të protestuesve të cilët më parë këndonin dhe brohorisnin, e bënë atë edhe më të fortë. Një grup i vogël aktivistësh hardcore kishin shkatërruar dyqanet pronarët e të cilëve ata gjykuan se ishin shumë “pro-Pekin”.

Pashë pamjet në një televizion në një restorant të vogël në Hong Kong. Në gjysmën e raportit, gruaja që drejtonte vendin u kthye dhe u largua nga ekrani. “Kjo është shumë dëshpëruese”, tha një protestuese në gjuhën kineze.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here