Protesta në Athinë, policia përdor gaz lotsjellës

292

Qindra njerëz kanë bllokuar rrugët kryesore të kryeqytetit grek dhe kanë thyer vitrina bankash dhe dyqanesh, si dhe janë përleshur me forcat e rendit, duke e detyruar këtë të fundit të përdorë gazin lotsjellës dhe bomba zhurmuese, për të shpërndarë turmat e të rinjve anarkistë. Vrasja e 15 vjeccarit, e ndodhur 9 vite më parë, shkaktoi disa nga trazirat më të mëdha që Greqia ka parë në dekada. Rreth 2 mijë policë grekë janë në gatishmëri në Athinë, për të ruajtur qetësinë.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here