Home Tags Enver Hoxha

Tag: Enver Hoxha

Surpriza nga Kosova për Nexhmije Hoxhën në 97-vjetorin e lindjes

Gruaja e ish-diktarorit nuk e kaloi e vetme përvjetorin e 97. Nexhmije Hoxha mori vizita nga disa shqiptarë të Kosovës, të cilët i shkuan...

Letra e shqiptarit nga Kosova për Enver Hoxhën: Kam qenë vetëm...

Studiuesi dhe njëherësh ish-Drejtori i Arkivës në Ministrinë e Brendshme,  Kastriot Dervishi ka publikuar sot një letër që i përket një shqiptari me origjinë...

Sabit Brokaj: Ju rrëfej dy ditët e fundit të Enver Hoxhës,...

“Ishte e pamundur që një anëtar i ekipit të tij të tentonte helmimin”. Kështu u përgjigjet të gjitha pretendimeve dhe dyshimeve mbi një helmim të...

Zbulohet dokumenti i rrallë, Enver Hoxha në 1946: Të luftojmë me...

Studiuesi Kastriot Dervishi, ka shpërndarë në profilin e tij në Facebook, një dokument ku është një pjesë e fjalimit të Enver Hoxhës pas luftës. Në...

‘Erdhi për të bërë gjilpëra në damar’, mjeku i Enverit zbulon...

Në vijim të rrëfimit të tij Hektor Peçi, mjeku personal i diktatorit Hoxha, leshon akuza ndaj mjekut qe e pasoi ate te Enveri, Isuf...

Djali i Enver Hoxhës: Si na kërcënoi doktori i babit nëse...

Në përgjigjen e tij për mjekun e të atit, Isuf Kalo, djali i ish-diktatorit, Sokol Hoxha tregon se ai dhe bashkeshortja e tij, Liliana,...

Si jeton gruaja e ish diktatorit? Një ditë në shtëpinë e...

Rëfimi i rrallë i të vesë së Enver Hoxhës për jetën e saj ndërsa kalon pleqërinë në një shtëpi të thjeshtë në periferi të...

Te rejat